Sadržaj se učitava...
mdi-home Početna mdi-account-multiple Djelatnici mdi-script Studiji mdi-layers Katedre mdi-calendar-clock Raspored sati FOI Nastava search apps mdi-login
Vanjskotrgovinsko poslovanje
Foreign Trade
2023/2024
4 ECTSa
Baze podataka i baze znanja 1.3 (BPBZ)
Informacijsko i programsko inženjerstvo 1.3 (IPI)
Informatika u obrazovanju 1.3 (IUO)
Organizacija poslovnih sustava 1.3 (OPS)
Organizacija poslovnih sustava 1.4 (OPS)
Katedra za gospodarstvo
OU
1. semestar
Osnovne informacijemdi-information-variant Izvođači nastavemdi-account-group Nastavni plan i programmdi-clipboard-text-outline Model praćenjamdi-human-male-board Ispitni rokovimdi-clipboard-check-outline Rasporedmdi-calendar-clock Konzultacijemdi-account-voice
Izvođenje kolegija
Cilj kolegija
Cilj ovog kolegija je da studenti steknu teoretska, metodološka i praktična znanja o suvremenim ekonomskim kretanjima u međunarodnoj trgovini i vanjskotrgovinskom poslovanju te marketinškim strategijama nastupa na inozemnom tržištu. Stečena znanja daju podlogu za daljnje usavršavanje kao i mogućnost izravnog ili neizravnog sudjelovanja u obavljanju ili kreiranju poslova vanjske trgovine.
Preduvjeti
Kolegij nema definirane preduvjete
Norma kolegija
Predavanja
30 sati
Seminar
30 sati
Nastavnik Uloga na kolegiju Oblik nastave Tjedana Sati Grupa
Kovšca Vladimir Nositelj
Lacković Vincek Zrinka Nositelj Seminar 15 2 2
Dvorski Lacković Ivana Suradnik
Dvorski Stjepan Izvođač Predavanja 15 2 1
Sadržaj predavanja
  • Uvod u vanjskotrgovinsko poslovanje
    Uloga i značaj vanjske trgovine i vanjskotrgovinskog poslovanja za gospodarstvo zemlje. Motivi i ciljevi nastupa na inozemnom tržištu. Nužnost trgovine s inozemstvom i rasta izvoza. Obrada tržišta i marketing koncepcija u poslovanju s inozemstvom.
  • Vanjskotrgovinski, devizni i carinski sustav RH
    Osnove deviznog sustava i deviznog poslovanja. Zaštitne mjere u odnosima s inozemstvom. Kreditni odnosi s inozemstvom. Devizni sustav i devizno poslovanje. Carinski sustav i carinski postupci. Carinska tarifa. Režimi uvoza i izvoza. Strana ulaganja i računovodstveno praćenje poslova uvoza/izvoza. Kreditni poslovi s inozemstvom.
  • Organizacija vanjske trgovine
    Oblici nastupa na inozemnom tržištu. Neizravan i izravan nastup na inozemnom tržištu. Oblici uvoza i oblici izvoza. Specijalizirana tržišta i posebni oblici trgovanja u vanjskoj trgovini. Međunarodni sajmovi. Aukcije. Burze. Off-shore centri. Oblici prodaje roba i usluga u vanjskoj trgovini.
  • Međunarodni trgovački običaji i pravila
    Običaji i načela poslovnog ponašanja u vanjskoj trgovini. Poslovna etika i moral. ''Incoterms'' termini i njihovo tumačenje. Dopuštena i nedopuštena konkurencija. Ostale međunarodne uzance, pravila i konvencije. Jedinstvena pravila za dokumentarne akreditive. Jedinstvena pravila za bankarske garancije. Carinska konvencija o međunarodnom prijevozu robe na osnovi karneta TIR. Međunarodne norme(standardi).
  • Subjekti vanjske trgovine
    Posrednici u vanjskoj trgovini. Specijalizirana vanjskotrgovinska poduzeća. Komisionari. Inozemni zastupnici. Distributeri. Brokeri. Poduzeće i poduzetništvo u vanjskoj trgovini (osnivanje, registracija i poslovanje privatnog poduzeća u vanjskoj trgovini). Organizacija, prezentacija i priprema za operativno poslovanje društva. Kontrola uspješnosti poslovanja. Poslovanje u slobodnim zonama.
  • Priprema za poslovanje s inozemstvom
    Potrebna znanja za poslovanje s inozemstvom. Poslovne informacije u vanjskoj trgovini. Informacije o bonitetu potencijalnog poslovnog partnera. Korištenje baza podataka u vanjskoj trgovini. Business intelligence. Poslovna kultura i poslovno komuniciranje u vanjskoj trgovini.
  • Ugovori u vanjskotrgovinskom poslovanju
    Elementi kupoprodajnog ugovora. Forme ugovaranja u vanjskotrgovinskoj praksi. Ugovaranje cijena u VT. Cijena kao element izvozničke ponude. Načini ugovaranja cijene. Popusti u cijeni. Zaštitne klauzule u vanjskotrgovinskim kupoprodajnim ugovorima. Valutne klauzula. Indeksna klauzula. Klauzula o primjeni klizne skale.
  • Vanjskotrgovinske kalkulacije
    Pojam i vrste vanjskotrgovinskih kalkulacija. Kalkulacije pri izvozu robe. Pretkalkulacija izvoza robe. Primjer kalkulacije komisionog izvoznog posla u vanjskotrgovinskoj praksi. Kalkulacije pri uvozu robe. Pretkalkulacija uvoznog posla u svoje ime i svoj račun.
  • Poslovna dokumentacija u Vanjskoj trgovini
    Vrijednosni papiri i dokumenti u vanjskoj trgovini. Robni dokumenti. Fakture i vrste faktura. Potvrde o robi. Dokumenti o osiguranju robe u vanjskoj trgovini. Ugovor o osiguranju. Polica osiguranja. Transportni dokumenti. Teretnica. Vrste teretnica. Tovarni list. Karnet TIR. Carinska dokumentacija. Bankovna dokumentacija.
  • Instrumenti platnog prometa s inozemstvom
    Međunarodni dokumentarni akreditiv. Bankovna doznaka u platnom prometu s inozemstvom. Dokumentarna naplata - inkaso dokumenta. Trgovačko kreditno pismo. Čekovi. Mjenica u međunarodnim plaćanjima.
  • Poslovni rizici u vanjskoj trgovini
    Robni rizici i osiguranja od robnih rizika. Rizik vrste, kvalitete i količine robe. Tržišni rizik nabave i prodaje. Rizik izvršenja kupoprodajnog ugovora. Transportni rizici. Financijski rizici i osiguranje. Rizik cijene, izvoznog kredita, konvertiranja, tečajni rizik, valutni rizik, politički rizik. Posebne vrste osiguranja od poslovnih rizika u vanjskoj trgovini.
  • Vrste poslova i djelatnosti u vanjskoj trgovini
    Klasični poslovi uvoza i izvoza robe. Tehnika izvršenja izvoznog posla. Poslovi redovitog uvoza. Pojam i vrste uvoza. Tehnika izvršenja uvoznog posla. Kooperacijski poslovi s inozemstvom. Dugoročna proizvodna kooperacija s inozemstvom. Poslovno tehnička suradnja s inozemstvom. Zajednička ulaganja. Transfer tehnologije.
  • Specifične VT poslovne transakcije
    Vezana trgovina. Sudionici i najznačajnije institucije u vezanoj trgovini. Kompenzacijski poslovi. Vezani barter poslovi. Direktna kompenzacija. Offset programi. Reeksportni poslovi. Switch poslovi. Tranzitna trgovina. Leasing poslovi uvoza i izvoza robe. Franchising poslovi. Malogranični promet.
  • Tehnike zastupničkog, dilerskog i distributerskog poslovanja te investicijski radovi u inozemstvu
    Tehnika zastupničkog poslovanja i konsignacijska prodaja strane robe. Inozemni zastupnik i zastupničko poslovanje. Problemi izbora trgovačkog zastupnika na inozemnom tržištu. Sklapanje ugovora o zastupanju. Tehnika dilersko-distributerskog poslovanja. Izvođenje investicijskih radova u inozemstvu. Pojam i vrste investicijskih radova. Vrste ugovora u izvođenju investicijskih radova u inozemstvu.
  • Posebne vrste poslova u vanjskoj trgovini
    Poslovi oplemenjivanja robe. Poslovi međunarodnog otpremništva. Međunarodni prijevoz robe i putnika. Tranzitni poslovi. Kontrola količine i kvalitete robe u međunarodnom prometu. Usluge skladištenja i rukovanja robom. Usluge u vanjskoj trgovini. Slobodne gospodarske zone. Turističko poslovanje s inozemstvom. Tehnika izvoza turističkih usluga. Tehnika uvoza turističkih aranžmana.
Sadržaj seminara/vježbi
  • Uvodni seminar
    Upoznavanje s uvjetima polaganja ispita, podjela tema esejskih radova, upoznavanje s načinom izrade radova i potrebne literature
  • Utjecaj globalizacije na poslovanje
    Definiranje globalizacije i vanjskotrgovinskog poslovanja.Kritika globalizacije.Razlozi nastupa poduzeća na međunarodnom tržištu.Sredstva postizanja ciljeva na međunarodnom tržištu.
  • Poslovna kultura u vanskotrgovinskom poslovanju
    Glavni razlozi u kulturi i njihove promjene.Čimbenici identifikacije kulture.Poslovni običaji u vanjskotrgovinskom poslovanju.
  • Burzovno poslovanje
    Povijesni razvoj i oblici burzi. Vrste poslova na robnim burzama. Posrednici u burzovnom poslovanju. Trgovanje terminskim ugovorima.
  • Strategije trgovanja na robnim burzama
    Jednostrane špekulacije.Zauzimanje duge i kratke pozicije u terminskim ugovorima.Rasponske špekulacije.Hedging kao oblik zaštite od pada i rasta tržišnih cijena. Arbitraža. Trgovanje opcijama na terminske ugovore.
  • Analiza i odabir tržišta
    Strategije ulaska na međunarodna tržišta. Tehnike snimanja međunarodnih tržišta. Analiza čimbenika rizika nastupa na pojedinim međunarodnim tržištima.
  • Međunarodni trgovinski običaji kao ključan element izrade kalkulacija
    Povijesni razvoj međunarodnih trgovinskih običaja. Skupine međunarodnih trgovnskih običaja. Obveze i prava stranaka u međunarodnim kupoprodajnim ugovorima.
  • Uvod u kalkulacije
    Vrste kalkulacija. Značenje kalkulacija u izračunu isplativnosti vanjskotrgovinskih poslova. Metode kalkulacija i njihova primjena na poslovima uvoza i izvoza.
  • Kalkulacije primjeri
    Primjeri izračuna kalkulacija uvoznih i izvoznih poslova. Uspoređivanje isplativosti uvoznih i izvoznih poslova na različitim tržištima.
  • Izravna strana ulaganja i njihovo značenje za razvoj gospodarstva RH
    Oblici izravnih stranih investicija. Pregled izravnih stranih investicija u RH te izravnih stranih investicija RH u zemlje u okruženju.
  • Poslovne isprave u vanjskotrgovinskom poslovanju
    Robne isprave. Transportne isprave. Isprave o osiguranju. Carinske isprave.
  • Instrumenti plaćanja u vanjskotrgovinskom poslovanju
    Bankovna doznaka. Kreditno pismo. Međunarodni dokumantarni akreditiv. Inkaso.
  • Obavljanje vanjskotrgovinskih poslova
    Pripremni radnje. Operativno obavljanje vanjskotrgovinskih poslova. Završne radnje.
Ishodi učenja kolegija
  • Definirati koncept te prepoznati bitne čimbenike koji utječu na odvijanje vanjskotrgovinskog poslovanja poduzeća.
  • Definirati temeljne dokumente te temeljne instrumente plaćanja u vanjskotrgovinskom poslovanju.
  • Identificirati temeljne subjekte, oblike organizacije tržišta te oblike nastupa u vanjskotrgovinskom poslovanju.
  • Organizirati odvijanje posla vanjskotrgovinske razmjene dobara i usluga.
  • Prepoznati ključne čimbenike važne za kreiranje vanjskotrgovinske politike poduzeća.
  • Samostalno prezentirati sadržaje određenoj stručnoj ili široj znanstvenoj publici.
  • Sastaviti kalkulaciju uvoznog i izvoznog posla.
Ishodi učenja programa
  • Primijeniti etička načela, zakonsku regulativu i norme koje se koriste u struci
  • Procijeniti uvjete za primjenu suvremenih informacijskih i komunikacijskih tehnologija (IKT), savjetovati druge u primjeni IKT-a te u zadanom kontekstu odrediti utjecaj na pojedinca, organizaciju i društvo.
  • Modelirati probleme iz područja informacijskih i poslovnih sustava korištenjem matematičkih metoda, metoda razvoja informacijskih sustava i koncepata planiranja, upravljanja i poslovanja
  • Analizirati uvjete, donositi odluke, savjetovati druge te primijeniti odluke u zadanom kontekstu rješavanja problema iz područja informacijskih i poslovnih sustava
  • Vrednovati učinkovitost uvođenja i korištenja programskih rješenja i pripadajuće infrastrukture za konkretne problemske domene
  • Voditi interdisciplinarni tim i raditi u takvom timu te razviti planove upravljanja karijerom za sebe i članove tima uključujući elemente cjeloživotnog učenja i razvoj kompetencija poduzetnosti
  • Svrsishodno komunicirati na hrvatskom i stranom jeziku, unaprijediti komunikaciju sa svim dionicima (klijentima, korisnicima i kolegama) uz primjenu odgovarajuće terminologije uključujući popularizaciju suvremenih informatičkih trendova i tema
  • Primijeniti odgovarajuće metode i tehnike projektiranja, planiranja, razvoja i uvođenja složenog informacijskog sustava u suvremenim razvojnim okolinama
  • Optimizirati procese poslovnog sustava organizacije u suradnji sa stručnjacima odabirom metoda i koncepata planiranja, upravljanja organizacijom i analize poslovanja
  • Oblikovati softversku arhitekturu složenog informacijskog sustava, odabrati i postaviti njegovu odgovarajuću tehnološku platformu i sigurnosne mehanizme te programirati dijelove složenog sustava
  • Utvrditi uvjete za primjenu ključnih informacijskih tehnologija, procijeniti njihov učinak i u zadanom kontekstu donositi odluke i davati savjete vezano uz upravljanje IT uslugama i resursima
  • Analizirati uvjete za primjenu, savjetovati i u zadanom kontekstu donositi odluke vezane uz metodološke pristupe razvoju organizacijskih i informacijskih sustava
  • Osmsliti projekt učinkovitog unapređenja poslovnog sustava u osnovnim vertikalnim područjima uz korištenje suvremenih IKT, realizirati takav projekt vlastitim razvojem ili izborom odgovarajućeg standardnog softvera
  • Analizirati objekte poslovnog sustava te postaviti formalni model objektnog sustava kao temelj izgradnje informacijskog sustava.
  • Dizajnirati i izgraditi sustav temeljen na distribuiranim bazama podataka i velikim izvorima znanja korištenjem tehnika izgradnje velikih i distribuiranih podatkovnih sustava i razrješavanja konflikata između kompetitivnih izvora znanja.
  • Izgraditi računalni sustav za pohranu podataka i znanja uključujući digitalne arhive.
  • Predložiti poboljšanja poslovnog sustava temeljem optimiziranog modela poslovnih procesa i poslovnih pravila.
  • Modelirati i izgraditi analitički podatkovni sustav skladišta podataka i višedimenzionalnih kocaka temeljen na postojećem transakcijskom sustavu.
  • Izgraditi i optimizirati model procesa, klasa podataka i poslovnih pravila poslovnog sustava te predložiti poboljšanja poslovnog sustava.
  • Modelirati i izgraditi sustave temeljene na znanju i sustave za podršku u odlučivanju.
  • Identificirati potrebe za strategijskim i upravljačkim promjenama u organizacijama
  • Primijeniti metode upravljanja životnim ciklusom informacijskog sustava organizacije te osmisliti i primijeniti suvremene strategije nastupa na tržištu informatičkih proizvoda i usluga
  • Definirati elemente strategijskog kontinuuma i primijeniti metode strategijskog upravljanja uz potporu informacijsko komunikacijske tehnologije.
  • Razviti i validirati sustav mjerenja organizacijske učinkovitosti uz primjenu IKT
  • Analizirati tržište primjenom informacijsko-komunikacijskih tehnologija
  • Analizirati poslovne procese te preporučiti i primijeniti odgovarajuće informacijske i komunikacijske tehnologije za unapređenje poslovnih procesa
  • Prezentirati razvoj i organizaciju odgojno-obrazovnih sustava, povijest informatike i računarstva, ustroj odgojno-obrazovnog procesa, društvenu uvjetovanost odgojno-obrazovne prakse i primijeniti suvremene odgojno-obrazovne koncepcije
  • Organizirati nastavni proces uključujući i poučavanje upotrebom tehnologije i u kriznim uvjetima te osmisliti postupke za upravljanje procesom učenja i poučavanja uz primjenu odrednica djelovanja i ponašanja ljudske jedinke i dinamike grupe
  • Artikulirati nastavni sat primjenjujući primjerene nastavne metode i oblike rada, didaktičke principe i nastavna sredstva
  • Voditi pedagošku dokumentaciju, ispitivanje, ocjenjivanje i vrednovanje u skladu sa zakonskom regulativom i kriterijima osobne i profesionalne etičnosti
  • Poučavati učenike primjeni različitih oblika učenja, samovrednovanju i samoreguliranom učenju
  • Upravljati razrednim odjeljenjem, i surađivati s roditeljima i drugim strukturama unutar i izvan odgojno-obrazovne institucije
  • Primijeniti i sukreirati suvremene računalne sustave u dizajnu obrazovnog informacijskog sustava u nastavi u skladu s pedagoškim i metodičkim principima te ih popularizirati sukladno trendovima i potrebama
  • Primijeniti principe proceduralnog programiranja, interneta, weba, stolnih aplikacija u kontekstu rješavanja problema iz realnog svijeta
  • Formulirati problem iz realnog svijeta u smislu problemskog zadatka u informatici te ga znati riješiti i rješenje evaluirati
  • Izvoditi proces poučavanja u multikulturalnim i multietničkim sredinama i drugim posebnim uvjetima (treća dob, centri izvrsnosti …)
  • Strukturirati i procjenjivati osobna i profesionalna iskustva (razvijati refleksivnu praksu) uključujući cjeloživotno učenje
Osnovna literatura
  • Matić, B. Međunarodno poslovanje: institucije, pravila, strategije. Sveučilišna tiskara d.o.o., Zagreb, 2020.
  • Andrijanić, I. Poslovanje u vanjskoj trgovini. Mikrorad, Zagreb, 2005.
Dopunska literatura
  • Aržek, Z.; Bendeković, J. Transport i osiguranje. 5. izdanje. Mikrorad, Zagreb, 2008.
  • Daniels, J. D., Radebaugh, L. H., Sullivan, D. P.:International Business, Enviroments and Operations,Tenth edition, Pearson Education International, 2004.
  • Babić, M. Međunarodna ekonomija. Mate, Zagreb, 2008.
  • Pertot, V.; Sabolović, D. Međunarodna trgovinska politika: tržišna intervencija u međunarodnoj razmjeni. 2. izmijenjeno i dopunjeno izdanje. Narodne novine, Zagreb, 2004.
  • Zelenika, R. Temelji logističke špedicije. Ekonomski Fakultet Rijeka, Rijeka, 2005.
Slični kolegiji
  • Grundlagen Außenhandelsbetriebslehre, Fakultät für Wirtschaftswissenschaften Koeln http://www.f04.fh-koeln.de/
  • Foreign Trade Policy, Richmond - The American International University in London http://www.richmond.ac.uk/
Redoviti studenti Izvanredni studenti
U kalendaru ispod se nalaze konzultacije predmetnih nastavnika, no za detalje o konzultacijama možete provjeriti na profilu pojedinog predmetnog nastavnika.
2024 © Fakultet organizacije i informatike, Centar za razvoj programskih proizvoda